Samosprávny kraj
Banskobystrický
Okres
Rimavská Sobota
Hustota obyvateľstva na km2
18,75 obyv./km²
Rozloha
2 804 ha
Prvá písomná zmienka
r.1136
Počet obyvateľov
509 (k 30.6.2024)
Ženy
250
Muži
259
Deti do 15 rokov
106
Priemerný vek
36,66 roka
PSČ
980 53
Obec Rimavská Baňa sa nachádza v severnej časti okresu Rimavská Sobota a rozprestiera sa na území s rozlohou 26,22 km2, z čoho 70,75 % tvoria prevažne listnaté lesy a 25,29 % poľnohospodárska pôda. V súčasnosti žije v obci 526 obyvateľov. Z hľadiska dopravy má obec výhodnú polohu, nakoľko jej intravilánom prechádza cesta I. triedy č. 72 (Rimavská Sobota – Tisovec – Brezno), ktorá sa v 17 km vzdialenom okresnom meste napája na významnú vnútroštátnu cestu I. triedy č. 50, cez ktorú prechádza aj európska cesta E58.
V ďalekej minulosti bola obec mestečkom s výsadami krupinského typu. Tieto práva jej boli udelené v roku 1268 a v nasledujúcom období sa stala v rámci vtedajšieho Rimavského španstva druhou najvýznamnejšou obcou, hneď po Rimavskej Sobote. Najcennejšou pamiatkou je opevnený evanjelický kostol, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Medzi ďalšie historické budovy patria objekty bývalej fary, ľudovej školy a obecná radnica, pochádzajúca z roku 1927.
Pri ceste smerujúcej do Lehoty nad Rimavicou ja umiestnená materská a základná škola a futbalové ihrisko.
Rozhľadňa Vŕšok postavená (rok 2014) severne od Rimavskej Bane poskytuje výhľad na Rimavskú dolinu. Pri rozhľadni sa nachádza posedenie z drevených hríbov, ktoré sú spolu s Permonom dielom mladého miestneho rezbára.
V roku 2015 vznikol nápad na obnovu budovy bývalého zdravotného strediska a vznik komunitného centra. Príprava projektovej dokumentácie, získanie zdrojov na rekonštrukciu trvalo 3 roky. S rekonštrukciou sa začalo až začiatkom roka 2019 a od jari 2020 Komunitné centrum Rimavská Baňa naplno funguje. V budove sú aj priestory pre poskytovanie zdravotných služieb. Táto časť budovy je stavebné oddelená od komunitného centra.
Nový náučný chodník (rok 2022) Náučný chodník SNP – Bojisko Rimavská Baňa je súčasťou tematickej trasy Cesta SNP Gemerom-Malohontom, ktorá mapuje historické udalosti vojnových rokov so zameraním na región. Každé zastavenie na trase chodníka približuje udalosti, ktoré sa odohrávali na konkrétnom mieste a to robí tematickú trasu ako aj jej zastavenia jedinečnými. Náučný chodník SNP – Bojisko Rimavská Baňa mapuje štvordňovú bitku medzi povstaleckým peším práporom „NARCIS“ a útočiacou nemeckou ,,Kampfgruppe Sonne“. Na piatich zastaveniach informuje o vyhlásení SNP, formovaní 1. ČSA na Slovensku, príprave obrany obranného úseku č. 6 pri Rimavskej Bani a detailný priebeh udalostí. Špecifikom chodníka sú znázornené obranné postavenia povstalcov a obnovený autentický guľometný bunker na kóte „Hrb“.
Fotomapa
Videogaléria
Zaujímavosti
Naša obec má dlhú a peknú históriu, ku ktorej sa budeme vždy hrdo hlásiť. Pri spomínaní na časy minulé Vám povieme niektoré informácie, o ktorých skôr narodení vedia, mladší sa o nich teraz dozvedia.
Od tých, ktorí nás už opustili vieme, že aj na území našej obce za mlynom v blízkosti Fľakovej sa nachádzala minerálna voda – šťavica. Pri nej sa často zastavili muži s konskými záprahmi smerujúci do Kokavy, aby sa občerstvili. Miestnemu krčmárovi to bolo proti vôli, preto do prameňa hodil ortuť a otrávil ho. Na prameň sa zabudlo a časom ho prikryla zem.
Na Vŕšku stojí nová rozhľadňa, ale aj v minulosti tu bola rozhľadňa, nachádzala sa vľavo od tej dnešnej a smerom dozadu. Pretože bola vyššia, bol z nej lepší výhľad. Mnohí z Vás určite spomínajú na vatry, ktoré v predvečer 9. mája boli z Vŕšku ďaleko viditeľné.
Okrem baní na zlato bola v našom chotári aj baňa na železnú rudu, spracúvala sa v neďalekom Hámre, ktorý je súčasťou Rimavského Brezova. Táto baňa sa zachovala, ale jej vchod zatarasili korene vývratov starých stromov.
Naša obec v čase, keď susedné obce svietili sviečkami a petrolejkami, mala vlastnú elektrinu, ktorú vyrábala turbína vodného mlyna.
Z archívnych zápisov je známe, že začiatky školstva siahajú až do roku 1544, keď sa spomína František. Plne organizovaná osemročná škola bola slávnostne otvorená v školskom roku 1958/59, pretože dovtedy mala budova ľudovej školy len jednu triedu, vyučovalo sa aj v sále kultúrneho domu – našej „Obecnej radnice“, ktorá v roku 2017 roku oslávi okrúhle výročie – 90 rokov.
Dnes ešte spomenieme, ako veľmi sa zmenilo okolie našej obce. Mnohí by boli prekvapení, že v Pierpoši, kde sa pásavali husi, je dnes les. To boli veselé časy, keď každá rodina musela pásť všetky husi z dediny. O pasení sa viedla kniha, kde každá rodina mala zapísaný počet dní pasenia – podľa veľkosti kŕdľa a dátum. Deti sa vždy tešili, keď prišiel rad na ich rodinu, veď nemuseli ísť do školy.
Zapísala: Mgr. Jolana Geľová