Preskočiť na obsah

Otvorenie náučného chodníka SNP Bojisko Rimavská Baňa

Zverejnené 12.9.2022.

V sobotu 24. septembra 2022 o 10. hodine pri Pamätníku SNP v Rimavskej Bani slávnostne otvoríme Náučný chodník SNP Bojisko Rimavská Baňa komentovanou prehliadkou. Náučný chodník je súčasťou Cesty SNP Gemerom Malohontom.

Náučný chodník vedie po lesnej ceste a chodníku na trase od Pamätníka SNP v Rimavskej Bani, okolo Komunitného centra, cez železničné priecestie k lesu a smerom na pozície na kóte Výsevná v Rimavských Zalužanoch a k kote Hrb, kde je obnovená zemľanka. Na tomto mieste bude o 14. hodine malá bojová ukážka (kapitola z bojov o Rimavskú Baňu).

NECH JE TENTO CHODNÍK PAMIATKOU NA HRDINOV SNP A SPOMIENKOU NA STATOČNÝ BOJ SLOVÁKOV ZA SLOBODU.

V dňoch 19.-22. októbra 1944 došlo v okolí Rimavskej Bane k bojom medzi povstaleckou armádou a postupujúcimi nemeckými jednotkami SS.

V tejto ťažkej bitke zaznamenali obe bojujúce strany straty na životoch, pričom povstaleckí vojaci z Pešieho práporu NARCIS preukázali svoju statočnosť a odvahu, keď dokázali omnoho silnejšieho nepriateľa zadržať na niekoľko dní. Samotnú obranu sa Nemcom nepodarilo preraziť ani po nasadení ťažkej techniky.
Vydajte sa po stopách bojov SNP a spoznajte zabudnuté príbehy povstania. Miesta po ktorých povedú Vaše nasledujúce kroky sa stali centrom bojových operácií. Pozostatky týchto dní sú navždy zapísané do okolitej krajiny.