Projekt finančne podporený Banskobystrickým samosprávnym krajom,„Doplnková infraštruktúra pre Náučný chodník Bojisko SNP Rimavská Baňa“

Zverejnené 25.8.2023.

Náučný chodník SNP je jednou z foriem, ako si pripomenúť a uctiť pamiatku hrdinov Slovenského národného povstania, ktorí bojovali za slobodu a demokraciu v rokoch 1944-1945. Na Slovensku existuje niekoľko takýchto chodníkov, ktoré vedú po miestach, kde sa odohrávali dôležité udalosti SNP.

Jeden z nich – Náučný chodník SNP – Bojisko Rimavská Baňa. bol oficiálne otvorený v septembri 2022 a je súčasťou tematickej trasy Cesta SNP Gemerom-Malohontom, ktorá mapuje historické udalosti vojnových rokov so zameraním na región. Chodník meria približne 4,5 kilometra a vedie od pamätníka SNP v centre Rimavskej Bane cez okolité kopce smerom do Rimavských Zalužian. Má päť zastavení s náučnými tabuľami, ktoré približujú udalosti, ktoré sa tu odohrávali v októbri 1944, keď povstalci sa bránili proti nemeckým jednotkám prichádzajúcim z juhu. Chodník je tiež obohatený o rekonštrukciu guľometnej pozície na úbočí vrchu Výsevná a vojenský bunker – zemľanka na kóte Hrb. Zaujímavosťou sú sochy dvoch československých vojakov, jeden priamo na začiatku náučného chodníka v Rimavskej Bani a druhý na spomínanej guľometnej pozícii na Výsevnej.

Náučný chodník je nielen vzdelávacím, ale aj turistickým lákadlom, ktoré ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Je vhodný pre širokú verejnosť, rodiny s deťmi, školské výlety, ale aj pre milovníkov histórie a vojenstva. Návštevníci si môžu prehliadnuť nielen historické pamiatky, ale aj prírodné krásy Gemera a Malohontu. Chodník je sprístupnený celoročne ale jeho značenie spôsobovalo návštevníkom problémy.

Cieľom tohto projektu je vybudovanie novej doplnkovej infraštruktúry pre zatraktívnenie existujúcej trasy Náučného chodníka Bojisko SNP Rimavská Baňa a hlavne zlepšenie značenia trasy.

Na dosiahnutie cieľa projektu sú plánované aktivity spojené s vybudovaním prístrešku na začiatku trasy pri studničke, obstaraním informačných smerových tabúľ označujúcich trasu a s vybudovaním bezpečnostných prvkov – zábradlia na nebezpečných svahovitých úsekoch trasy, prispievajúc k zlepšeniu mobility a bezpečia turistov. Obec Rimavská Baňa ho realizuje S finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja“.