8.máj Deň víťazstva nad fašizmom

Zverejnené 9.5.2023.

8. mája 2023 sme si v Rimavskej Bani pripomenuli 78. výročie víťazstva nad fašizmom a koniec vojny v Európe. Pripomínaním si tejto významnej historickej udalosti vzdávame česť a uctime si pamiatku tých, ktorí sa počas 2. svetovej vojny zapojili do bojov proti fašizmu.

• V Rimavskej Bani sme oslavy víťazstva začali v piatok podvečer 6. mája 2023 zapálením Vatry slobody.
  • V sobotu 7. mája 2023 10 profesionálnych vojakov pochodovalo na trase Klenovec – Sedlo chorepa, Kokava nad Rimavicou, Lehota nad Rimavicou, Rimavská Baňa, Kraskovo, kde a pri pietnych miestach v obciach vykonali akt vzdávania pocty protifašistickým bojovníkom pri pamätníkoch.
  • V pondelok 8. mája 2023 sme pietnym aktom kladenia vencov spolu s účastníkmi Služieb božích v prírode, členmi Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci oslávili Deň víťazstva.

Príhovor starostky Obce Rimavská Baňa

Dobrý deň,

Pre väčšinu z nás príommných je život v mieri samozrejmosťou. Seniori vyššieho veku sa ešte azda dokážu rozpomenúť na udalosti spred 78 rokov, kedy sa ukončila jedna z najtragickejších udalostí v dejinách ľudstva – II. Svetová vojna. Ostatní o týchto udalostiach vieme iba z učebníc, z médií a z rozprávania.

Európa a celý svet si dnes pripomína 78. výročie úspešného boja proti fašizmu, aby sme my dnes mohli žiť v slobode. Preto si v dnešný deň uctime pamiatku tých, ktorí za slobodu a právo položili vlastný život.

Je pre mňa samozrejmé, že v našej pamäti zostáva spomienka na osloboditeľov, na ich hrdinstvo a odvahu. Opatrujme v našich srdciach úctu ku všetkým bojovníkom proti nacizmu a fašizmu, nezabúdajme na hrôzy vojny, pretože iba tak existuje nádej, že sa podobné udalosti nezopakujú.

Česť pamiatke padlých hrdinov za našu slobodu!