Povstalecká jeseň v Gemeri „Boje o kótu Hrb“ v Rimavskej Bani

Zverejnené 18.9.2024.

Rekonštrukcia bojov o Kótu Hrb 2024 v Rimavskej Bani je za nami!

S hrdosťou sme si pripomenuli odvahu a obetu našich hrdinov počas Slovenského národného povstania. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii aj všetkým návštevníkom za úžasnú atmosféru! Nezabúdajme na našu históriu, ktorá nás formuje aj dnes.

Príhovor starostky obce Mgr. Eleny Polóniovej pri pietnom akte kladenia vencov pri Pamätníku SNP v Rimavskej Bani a pri pietnom akte pri pamätníku Jána Kutlíka na miestnom cintoríne.

Vážení občania, vážení hostia,

dnes stojíme na mieste, kde sa pretínajú minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Osemdesiat rokov nás delí od chvíle, keď naši predkovia, vedení odvahou, láskou k slobode a túžbou po spravodlivosti, povstali proti nespravodlivosti a útlaku.

Slovenské národné povstanie nebolo len ozbrojeným aktom odporu – bolo to odhodlanie malého národa postaviť sa proti zlu, napriek obrovskej presile.

Táto odvaha, ktorá nás dnes inšpiruje, sa nezrodila z nenávisti, ale z viery v lepší svet.

Povstanie sa stalo symbolom boja za našu slobodu, našu identitu a našu budúcnosť.

Je naším záväzkom nezabúdať na tých, ktorí sa rozhodli riskovať všetko – svoj život, rodiny, sny – aby sme my mohli dnes stáť v slobodnej krajine.

Náš záväzok je nezabudnúť. Nezabudnúť na hrdinstvo, nezabudnúť na obete, nezabudnúť na to, čo SNP znamená pre náš národ. Nezabúdať znamená pamätať nielen na históriu, ale aj chrániť a rozvíjať hodnoty, za ktoré bojovali naši predkovia.

Rimavská dolina sa hrdo hlási k svojej povstaleckej histórii.

Nech nám tento deň pripomenie hrdinstvo účastníkov oslobodzovacieho boja.

Ďakujem.