Začína sa nový školský rok

Zverejnené 2.9.2021.

Dnes sa po dvoch mesiacoch znovu otvorila aj naša základná škola, Základná škola s materskou školou Juraja Palkoviča v Rimavskej Bani. Začiatok školského roka poznačila pandémia a školy sa budú naďalej riadiť takzvaným školským semaforom, ktorý stanovuje základné prevádzkové podmienky škôl a školských zariadení, vrátane špecifík dodržiavania epidemických opatrení a odporúčaní počas pandémie ochorenia COVID-19. Všetci máme za sebou náročné obdobie spojené s mnohými nepoznanými vecami. Minulý, covidový školský rok bol nezvyčajný a pre mnohé rodiny poriadnou zaťažkávacou skúškou. Chcem sa poďakovať pedagógom a rodičom za prácu, ktorú ste odviedli pri vzdelávaní našich detí počas tohto obdobia.

Podľa vyhlásenie štátnych orgánov sa rodičia už nemusia obávať plošného zatvárania škôl, ale nový školský rok priniesol zmeny, na ktoré si musíme zvyknúť. Dnes pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré trvá tri a viac po sebe nasledujúcich dní, rodič predloží škole písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti žiaka. Ak žiak príde do kontaktu s pozitívnou osobou, jeho úzke kontakty, s ktorými sa stretol dva dni pred testovaním, pôjdu do domácej karantény. Opatrenia na ochranu zdravia nezatienia to najpodstatnejšie. Je dôležité, že sa deti vrátili do škôl, nech sa minimalizuje dopad na ich vzdelanie, blaho a vývoj. Vieme, že deťom nechýbalo iba vzdelávanie, ale aj sociálny kontakt a kontakt s kamarátmi. Spolupráca rodičov a školy na návrate detí do školy je po toľkých mesiacoch s prerušením vo vzdelávaní momentálne najdôležitejšou vecou. Škola je pripravená Vás počúvať a v prípade akýchkoľvek obáv sú Vám ochotní poskytnúť pomoc.

Všetkým pedagógom, rodičom i deťom prajem najmä veľa zdravia, aby vkročili do nového školského roka s dobrou náladou a pozitívnou energiou. Držme si palce, aby sme prichádzajúce obdobie zvládli. Želám Vám všetko dobré v novom školskom roku 2021/2022.

Mgr. Elena Polóniová, starostka obce