Preskočiť na obsah

Náučný chodník Bojisko SNP pri Rimavskej Bani čistia a upravujú ochotní dobrovoľníci

Zverejnené 24.3.2022.

Kategória

Náučný chodník Bojisko SNP pri Rimavskej Bani je budovaný na autentických miestach, kde sa v dňoch 19. – 22.10.1944 odohrávali ťažké boje medzi povstaleckým peším práporom „NARCIS“ a útočiacou nemeckou ,,Kampfgruppe Sonne“.

Dodnes sa nám v okolitej prírode zachovali miesta spojené s týmito bojmi, napr. pozostatky zákopov či guľometných hniezd. Tieto miesta tvoria časť náučného chodníka, ktorý vedie lesom popri železničnej trati a práve tieto je potrebné upraviť. Od pondelka 21. marca 2022 upravujú terén traja dobrovoľníci Milan Kušpál, Marian Fizoľa a Vilo Dani a nie je to ľahká ani jednoduchá úloha. Terén je ťažko prístupný, je potrebné urobiť terénne úpravy, rozšíriť dávno zabudnútý chodník, či výrub náletových drevín, odstrániť bariery a spriechodniť ho.

Projekt má ambíciu vytvoriť jedinečné pamätné miesto, ktoré bude slúžiť ako bod záujmu s edukačným dôrazom na vojenské dejiny Slovenska domácim ako aj zahraničným turistom. Obnovenie pamätného miesta SNP bude využívané k pietnym podujatiam na výročia SNP a propagáciu vojenských dejín Slovenska. Lokalita poslúži ako jedinečná edukačná pomôcka v prírode pre školské zájazdy.